Aile hekimi, herkesin ikamet ettiği yerleşim yerinde otomatik olarak atandığı bir hekimdir. Aile Sağlık Merkezi (ASM) olarak adlandırılan merkezler çeşitli durumlarda değiştirilmektedir. Bunların başında da evden eve nakliyat hizmetinin ardından adresin değişmesi yer alıyor.

Aile hekimi değişikliği, taşınma sonrasında sistemden otomatik olarak gerçekleşiyor. Peki adres değişikliği ile aile hekimi değişimi nasıl oluyor? İstanbul evden eve nakliyatın ardından yapılan adres değişikliğinde neleri takip etmek gerekli? Aile hekimi nasıl değiştirilir sorusuna dair yanıtlara bakalım.

Taşınma sonrasında aile hekimi nasıl değiştirilir?

Aile hekimliği, Türkiye’de sağlık sisteminin en önemli parçalarından biri. Sosyal devlet anlayışı ile, sağlık hizmetlerine herkesin erişebilmesi için getirilen bu sistem kapsamında aile hekimleri, kayıtlı olan vatandaşların sağlık hizmetlerini sağlar, yönlendirir ve takip eder. 10 yıldan uzun süredir ülkemizde yer alan aile hekimliğinin değişmesi ise evden eve taşımacılık hizmetinin ardından yapılabilir. Doktor, hemşire ve ebe gibi personellerin yer aldığı aile sağlık merkezlerinde yer almanın kuralı ikamet adresinin uygunluğudur. Bu nedenle taşınma sonrası aile hekimi değiştirme işlemi, kayıtlı adresinizin değiştirilmesi sonrasında otomatik olarak yapılır.

ev tasimada aile hekim degistirme
Ev Taşımacılığında Aile Hekimliği

Yeni eve taşınınca aile hekimi değiştirme yolları

Yeni bir eve taşındıktan sonra aile sağlık merkezini değiştirmenin ilk adımı adres değişikliği yağmaktır. İkametgah adresinin değiştirilmesi, adres beyanı ile gerçekleştirilir. Bunun sonrasında ev adresi değişimi ile, aile hekimi değiştirilmektedir. Her mahallede bir aile sağlık merkezi mevcuttur ve aile hekimi değiştirirken ilk olarak hangi ASM’nin yeni eviniz için hizmet verdiğini öğrenmelisiniz. Yeni eve taşındıktan sonra aile hekimi değiştirmek için aşağıdaki adımları atmalısınız:

  • E-nabız sistemine şifreniz ya da E-Devlet üzerinden giriş yapın.
  • Aile hekimi sorgulama sayfasında hangi aile hekiminin size atandığını bulun.
  • Sistem üzerinden farklı bir aile hekimi seçebilirsiniz.

Aile hekimi seçiminde dikkat edilmesi gereken konular içinde her aile hekiminin bir limiti olması önemlidir. Bir aile hekiminin hasta kapasitesi dolmuşsa farklı bir aile hekimi seçilir. Bireysel taşımacılık ve farklı yöntemler ile farklı bir ASM’ye de geçiş yapabilirsiniz. Bununla birlikte aile hekimi değiştirmek için en az 3 ay bekleme süresi vardır. Adres beyanında ise aile hekimi anında değiştirilebilir.

Taşınma sürecinde aile hekimi değişikliğinde nelere dikkat edilmeli?

Bireysel taşımacılık ve taşımaya yardımcı araçlar gibi adresler üzerinden evden eve taşımacılık hakkında bilgi edinmek mümkündür. Taşınmanın ardından aile hekimi değişikliği süreciyle ilgili olarak, hangi ASM’ye kayıt olmak istiyorsanız dilekçe vermek de mümkündür. Aile hekimi değiştirme dilekçe formunda adres beyan bilgileriniz ve kişisel bilgileriniz yer alır.

Taşınınca aile hekimi değiştirme, hiç beklemeden gün içinde yapılabilecek bir işlemdir. Bununla birlikte taşındıktan sonra aile hekimi değiştirmede, bir hekimi seçtikten sonra memnun kalmadıysanız, belirttiğimiz gibi 3 aylık bekleme süresi mevcuttur.

Taşınma süreci birçok kişi için yorucu bir durum olarak görülüyor. Eşya paketleme, taşıma ve yerleştirme gibi yorucu işlerle birlikte aile hekimi değişimi de yapılması gerekenler içinde önemli bir madde. İstanbul evden eve nakliyat konusunda 50 yılın üzerinde deneyime sahip Çolakoğulları, taşınma sürecini eşyalara hiçbir zarar vermeden, en kısa süre içinde profesyonel bir şekilde sağlıyor. Siz de bu süreçte taşınma sonrası aile hekimi değişim işlemlerine odaklanabilirsiniz. Sistem üzerinden de kontrolleriniz E-devlet aracılığı ile sorgulatabilirsiniz.

Site Haritası