Kamyonların trafiğe çıkış saatleri ve cezaları, İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi’ne göre belirlenmektedir. Burada, kamyonların trafiğe çıkış saatleri ve cezaları 2024 yılı güncel bilgileri öğrenebileceksiniz. 

Kamyonlar Şehir İçinde Hangi Saatlerde Trafiğe Çıkamaz?

Şehir içi evden eve nakliyat konularını fazlasıyla ilgilendiren bu konu, vatandaşlar tarafından da sıklıkla merak edilmektedir. Yani nakliye işi yapan firmaların ilgili yasak saatlerini detaylı şekilde öğrenmeleri ve işlemlerini de bu doğrultuda gerçekleştirmeleri çok önemlidir. Aksi halde süreç genelinde önemli aksaklıklar meydana gelebilir. Yani bu durum, hem nakliye firması ve hem de müşteriler açısından risk teşkil eder. 

Şehir içi kamyon yasağı, UKOME kararında ve Karayolları Trafik Kanununun 62. Maddesinde net olarak belirtilmiştir. Buna göre, kamyonlar 22:00 ile 06:00 saatleri arasında şehir içerisine kesinlikle giremez. Tabii bazı hususlara göre, kamyonların bir pere park etmemek şartı ile istisnai durumları da mevcuttur. Zaten bu kurala bazı kişilerin uymadığını da söyleyebiliriz. Ancak uyulmaması durumunda, bunun bir cezai işlem karşılığı olduğunu da yine sizlere belirtmek isteriz. 

kamyon yasak saati

İstanbul Kamyon Yasak Saatleri 2024

İstanbul kamyon yasak saatleri 2024 yılı güncel bilgisi, 22:00 ile 06:00 aralığındadır. Yani kamyonlar, bu saatler aralığında şehir içinde hiçbir şekilde faaliyet gösteremezler. Ulaşım ve Koordinasyon Merkezi, İstanbul içinde faaliyet gösteren ağır yüklü araçlara sabah 06:00 ile 10:00 ve akşam ise 16:00 ile 22:00 saatleri arasında yasak getirmiştir. Bu karar neticesinde nakliye araçlarının da trafiğe çıkış yasağı kapsamına girdiğini söyleyebiliriz. 

Şehir içi evden eve nakliye işlemleri, sadece gündüz 10:00 ile 16:00 saatleri arasında yapılabilmektedir. Bu saatlerde yüklenen araçlar ise akşam 22:00’dan sabah 06:00’a kadar nakliye işlemlerini gerçekleştirebilmektedir. 

kamyon yasak saatleri

Şehirler Arası Trafiğe Çıkış Saati

Ağır yük araçları için şehirler arası trafiğe çıkış saati diye bir düzenleme mevcut değildir. Eğer siz de şehirlerarası nakliye hizmetlerinden faydalanmak için bunu soruyorsanız, herhangi bir saat zorunluluğunun olmadığını tarafınıza belirtmek isteriz. Yine şehirden şehre ev taşımacılığı konusunda profesyonel hizmet almak için de Çolakoğulları Nakliyat firmamızla iletişime geçebilirsiniz. 

Kamyonların Şehir İçi Trafiğe Çıkış Saati

Kamyonların şehir içi trafiğe çıkış saati, yetkililer tarafından belirlenmektedir. Bu kurallara uymayan ağır yük taşıtı sürücülerine ise cezai işlem uygulanır. Özellikle de İstanbul’da kamyonların trafiğe çıkış saati daha çok merak edilmektedir. Şehrin kalabalık oluşu, ağır vasıta araçlarla yapılacak işlemlerin sayısal oranını da artırmaktadır. Bu işlemlerin başında ise hiç şüphesiz ki ev taşımacılığı gelir. 

Zaten ağır yük araçlarının da trafiğe çıkmasıyla birlikte, yoğun iş saatlerinde ciddi bir trafik sorunu oluşmaktadır. Zaten bu sorunların kısmen de olsa önüne geçebilmek adına, kamyonların trafiği çıkış yasağı gibi uygulamalar hayata geçirilmektedir. İstanbul Ulaşım Koordinasyon Merkezi, bu kapsamda aldığı kararlar neticesinde, ağır tonajlı araçların  sabah 06:00 ile 10:00 saatleri ve akşam ise 16:00 ile 22:00 saatleri arasında trafiğe çıkışını yasaklamıştır. Yani bu neticede, İstanbul’da ağır yük taşıyan araçların trafiğe çıkış saatlerinin gündüz 10:00 ile 16:00 olduğunu belirtmek isteriz. 

Yine bunlara ek olarak, aracın zamanında yüklenmesi durumunda ise sadece transfer işlemini akşam 22:00 saatleri ile sabah 06:00 saatleri aralığında gerçekleştirebilirsiniz. Bu kural, TEM yolları ve otoyol ile bağlantısı olan diğer tüm yolları kapsamına almaktadır. Ayrıca sizlere bu kuraldan daha bahsetmek isteriz. Eğer ki ağır tonajlı aracınızla Avrupa’dan Asya’ya veya da Asya’dan Avrupa’ya geçiş yapacaksanız, bu yolculuk için sadece Yavuz Sultan Selim Köprüsü’nü (diğer adıyla Üçüncü Köprü) kullanmanıza izin verilir. 

Tırların ve Kamyonların Yol Yasağı Saatlerine Uymama Cezası 2024

Eğer ki bir tır veya kamyon sürücüsü, trafiğe çıkış saatini ihmal ederse kendisine 130 TL para cezası uygulanır. Ayrıca 130 TL tutarındaki ceza araca da uygulanır. Ancak o aracın sürücüsü o esnada yük taşıyorsa, kendisine daha hafif bir tutarda cezai işlem uygulanır. Bu cezanın miktarı ise 62 TL’dir. Yasak saatine uymayan kamyon veya tırın bir şirkete veya bir firmaya ait olması durumunda da o şirket ve firmaya 270 TL tutarında para cezası iletilir. Alınan bu ceza tutarları kararın en büyük amacı, hiç şüphesiz ki trafik güvenliğini sağlamak ve ağır taşıtlı vasıtaların trafiği yoğunlaştırma durumlarının önüne geçmektir. 

Site Haritası